Święta Bożego Narodzenia

Narodzenie Pańskie – w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia.

kart-par1a

Święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dnia poprzedzającego rocznicę narodzin Jezusa – Wigilii (wieczór 24 grudnia), zwanej w Polsce regionalnie Gwiazdką. W dniu tym tradycją w Polsce jest post jakościowy (bezmięsny, w pewnych regionach kraju jest to post ścisły). Punktem kulminacyjnym dnia jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazywała zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki. Ważna rolę w przygotowaniu wigilijnego stołu zajmuje samo przyrządzenie potraw. Według tradycji są to dania postne w liczbie pięć, siedem lub dwanaście. Sama wieczerza składa się z ustalonego od wieków zestawu potraw obrzędowych. Jednak ilość i różnorodność podawanych potraw zależy od wielu czynników: zasobności gospodarzy, umiejętności kulinarnych gospodyni oraz ilości osób spożywających wieczerzę. Do dań podawanych na stole wigilijnym należy zaliczyć: śledź w pomidorach, kotlety z ryby w galarecie, gołąbki z grzybami i ryżem, ryba gotowana w jarzynach, pieczone ziemniaki, duszone grzyby, ryba smażona, barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, uszka, placki drożdżowe, makaron (kluski) z makiem, makowiec i chleb. W niektórych rodzinach, zwłaszcza związanych z tradycją wschodnią nieodłącznym elementem wieczerzy jest kutia (kucia). Jest ona przygotowana z namoczonego pęczaku pszenicznego, czyli gotowanych ziaren pszenicy i maku, roztartych z miodem, cukrem i orzechami. Dziś coraz częściej pęczak zastępuje się gotowanym ryżem, czy tez jakąś kaszą, dodaje się nie tylko miód, ale też różne bakalie: rodzynki, migdały, wędzone śliwki, gruszki.
W tradycji tego wieczoru jest zwyczaj, że przy stole wigilijnym znajdowało się jedno wolne miejsce. Zostawiano je dla niespodziewanego gościa. Jest takie przekonanie, że tego wieczoru nikt nie powinien być sam, a każdy kto nie ma gdzie spędzić tych chwil powinien czuć się zaproszony do każdego domu. To wolne miejsce robiono także z nadzieją, że przyjdzie duch zmarłej osoby.
Symbole wigilijne. Podczas wieczerzy wigilijnej i tego co wokół tych wydarzeń napotykamy na uwagę zasługują symbole:
1 Opłatek. Kulminacyjną i najistotniejszą chwilą wieczerzy wigilijnej jest moment dzielenia się opłatkiem. Dzieląc się nimi wyrażamy w ten sposób miłość, życzliwość i przynależność do tej samej wspólnoty Kościoła lokalnego. Zapewne te treści, jakie towarzyszyły chrześcijanom w pierwszych wiekach przy dzieleniu się chlebem, współgrają z tymi treściami jakie towarzyszą atmosferze tego wieczoru. Stąd nic dziwnego, że aby wyrazić uczucia miłości, dobroci, jedności i życzliwości bierzemy do ręki chleb (opłatek) i składamy sobie życzenia.
2 Choinka. Radosny nastrój świąt Bożego Narodzenia potęguje i wzbogaca zwyczaj ubierania choinki w dniu wigilijnym. Dawniej ozdoby na choinkę były wyrabiane własnoręcznie z owoców, cukierków, ciastka pierniczkowe, kolorowe wijące się łańcuszki, wykonane ze słomy czy bibuły. Choinki również zdobiły: wydmuszki z jajek, pomalowane orzechy, pajace, lalki. Dziś te ręczne roboty zostają przez wygodę zastąpione towarem kupionym w sklepie. Coraz jednak częściej zdarza się, że powracamy do źródeł i wracają do łask ręcznie wykonane ozdoby.
3 Szopka, żłóbek. Do istotnych symboli Bożego Narodzenia przypominającym nam Boże Narodzenie jest szopka, ukazująca nam naocznie miejsce przyjścia na świat Syna Bożego.
Następnie w nocy, najczęściej o północy, w kościołach rzymskokatolickich rozpoczyna się Pasterka czyli Msza święta celebrowana o północy w uroczystość Bożego Narodzenia. Jest ona zazwyczaj poprzedzona wspólnym śpiewaniem kolęd, nabożeństwem.

27

Pasterka, uroczysta Msza Święta odprawiana w nocy z 24 na 25 XII, to centralny punkt obchodów związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa. Swoją nazwę Msza ta zawdzięcza pasterzom, którzy jako pierwsi odwiedzili maleńkiego Jezusa w stajence betlejemskiej. Ubogim chłopom, którzy pilnowali swoich owiec, Anioł z nieba obwieścił przyjście na świat Zbawiciela. Bez wahania udali się oni do miasta Dawidowego, gdzie znaleźli „Dziecię owinięte w pieluszki położone w żłobie”. Zgodnie z tradycją Kościoła po raz pierwszy Pasterkę odprawił papież Grzegorz IV w VI w.

 27

Pierwszy dzień Świąt z oktawy Bożego Narodzenia

„Boże Narodzenie jest świętem miłości. Ona w Jezusie Chrystusie wchodzi na ten świat. Miłość wchodzi w nasz ludzki świat, który choć tak jej pragnie, bo przecież tęskni za nią człowiek…”- abp Wojciech Polak.

Boże Narodzenie to czas radości przeżywanej z bliskimi, zapraszamy gości, aby wspólnie cieszyć się z narodzin Boga w człowieku. W bożonarodzeniowym spotkaniom towarzyszą kolędy. Śpiewamy je nie tylko w kościele, ale również podczas rodzinnych spotkań.
W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia Msza święta o godz.11.30, w drugi w porządku niedzielnym.

W poniedziałek drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. W liturgii Kościół czci św. Szczepana, pierwszego męczennika.
We wtorek, 27 grudnia, wspominamy św. Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów.
W środę, 28 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych.
W piątek, 30 grudnia, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa.


.

http://niedziela.pl/artykul/109841/nd/Nowy-Rok-w-Oktawie-Bozego-Narodzenia

 

SZOPKI BOŻONARODZENIOWE ruchome.
Wykonał Stanisław Sieńko

Reklama